Üst Göz Kapağı Estetiği Ankara (Üst Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği ameliyatı Ankara, tıbbi adıyla blefaroplasti; göz kapaklarındaki estetik sorunları iyileştirmeyi hedefleyen cerrahi bir uygulamadır.

Yaşlanma sürecinde deri kalitesinde azalma olur. Tekrarlayan mimik aktivitesi, derinin incelmesi, deri altı yağ tabakasının azalması, bağ doku ve kas katmanlarının gevşemesi gibi sebepler göz kapağı derisinde sarkma ve yorgun göz görünümünü ortaya çıkartır.

Göz çevresi yaşlanması genellikle yüz yaşlanmasının erken dönemlerinde 30-45 yaş arasında ortaya çıkar. Göz çevresi yaşlanması kişiyi daha yorgun, daha üzgün, daha kederli gösterir.

Yaşlanma sürecinde üst göz kapağı derisi gevşer ve sarkar, sarkan bu deri kirpiklerin üzerine doğru yığılarak üst göz kapağı kıvrımını örter. Üst göz kapağı deri sarkması hastaların göz kapağı estetiği arayışında en sık karşılaştığımız şikayetlerden birisidir. Deri fazlası ilerleyen dönemlerde hastanın yukarı bakışını kısıtlayarak görmeyi zorlaştırabilir. Yaşlanma sürecinde aynı zamanda üst göz kapağını açan levator mekanizması da yıpranır. Göz kapağının seviyesi giderek düşer ve gözün ortasındaki siyah yuvarlağa (pupil) yaklaşır. Üst göz kapağı düşüklüğü (pitoz) sadece estetik değil aynı zamanda fonksiyonel bir sorundur.

Üst göz kapağı yaşlanması alın yaşlanması ile yakın ilişki içerisindedir. Yaşlanma sürecinde alın derisi gevşer ve sarkar. Alın derisinin bir parçası olan kaşlar da sarkarak üst göz kapağına yaklaşır. Normalde kaşın altındaki bölgeyi kaplayan deri, kaş sarkması ile birlikte üst göz kapağının üzerine eklenir. Bu tablo üst göz kapağı deri fazlasını daha da arttırır.

Ankara Üst Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) göz çevresindeki yorgun görünümden rahatsız olan, sağlıklı, gerçekçi beklentilere sahip, herhangi bir görme problemi olmayan orta yaş bireyler için uygun bir seçenektir. Gözlerde yorgun bakışlardan rahatsız olan bireylerde bu şikayeti azaltır. Göz kapağı estetiği esnasında göz kapağı düşüklüğü(pitoz) de düzeltilebilir. Göz kapağı deri sarkması, göz kapağı deri katlantısı, göz kapağı torbalanması, göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı deri gevşekliği, göz kapağı derisi kırışıklıkları blefaroplasti ile iyileştirilebilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Ankara Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı ankara genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hastalar aynı gün evlerine gidebilirler. Üst göz kapağı estetiği ameliyatında göz kapağı derisi uyuşturulduktan sonra göz kapağı deri fazlasını içine alan elips şeklinde bir deri çıkarılır. Bazen gevşek olan veya aşırı mimiklenen deri altı kas tabakası da çıkarma işlemine dahil edilir. Bu aşamadan sonra eğer üst göz kapağı torbaları varsa bu torbaların içerisindeki üst göz kapağı yağ kesecikleri küçültülür. Eğer göz kapağı düşüklüğü varsa levator kasının kaldırıcı perdesi onarılarak kirpik seviyesi yükseltilir. Gerek görülen hallerde göz çevresindeki kaslar cerrahi olarak zayıflatılarak göz çevresi botoksu etkisi elde edilebilir. Deri altındaki işlemler bittikten sonra göz kapağı kıvrımı yeniden oluşturulur ve göz kapağı derisi çok ince dikişler ile onarılır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Üst göz kapağı ameliyatında en korkulan komplikasyon kanamadır. Bu sebeple ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekmektedir. Göz allerjisi, göz kuruluğu ve diğer göz problemleriniz ile ilgili olarak plastik cerrahınızı bilgilendirmelisiniz. Ameliyat öncesinde gerek görülen hallerde göz doktorundan konsültasyon istenebilir.

Ameliyat sonrasında göz kapağınızda duruma göre alınan veya emilen dikişler olacaktır. Alınan dikişler tercih edildiyse 7-10 gün arasında bu dikişler alınır. Göz kapağı ameliyatından sonra eve gidebilirsiniz ancak 1 hafta süreyle araba kullanmanız tavsiye edilmez. Üst göz kapağı ameliyatından sonra çok hafif bir yanma olabilir. Ameliyat sonrasında göz kapaklarında ve göz çevresinde şişlik ve morluk görülmesi beklenilen bir durumdur. Gerek görülen hallerde göz damlaları reçete edilebilir. Ameliyat sabahı yıkanabilirsiniz. Göz kapağı ameliyatı sonrasında şişlik ve morluk yaklaşık 7-14 gün içerisinde giderek azalır ve sosyal hayata dönüş mümkün hale gelir ancak erken dönem göz kapağı asimetrilerinin ve ödemin tamamen geçmesi 3 ayı bulacaktır.

Alternatif/Eş Zamanlı Tedaviler

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı sıklıkla alın germe veya şakak ameliyatı ile kombine edilmektedir. Üst ve alt göz kapağı estetiği ameliyatlarının bir arada yapılması da sıkça uyguladığımız bir yaklaşımdır. Üst göz kapağı estetiği esnasında göz çevresine mikro yağdoku transferi, yağ enjeksiyonu veya nanofat gibi ek işlemler yapılabilir. Yüz gençleştirme ameliyatlarının en sık birleşenlerinden birisi de üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatıdır. Üst göz kapağı ameliyatından sonra botoks tedavisi ile mimik hiperkativitesi kontrol altında tutulabilir ve kaşın dış kısmı hafifçe yükseltilebilir. Üst göz kapağı ameliyatı yapısal anatomik deformasyonları gidermek amacıyla yapıldığından dolayı ameliyatsız göz kapağı estetiği gibi bir alternatifi yoktur. Ameliyatsız göz kapağı estetiği adıyla tanıtılan uygulamaların göz kapağı ameliyatına benzer sonuçlar verebilmesi mümkün değildir.

Üst Blefaroplasti – Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Fiyatları Ankara

Üst göz kapağı estetiği ameliyat fiyatları hastaneye, doktorun tecrübesine, ameliyatın kapsamına, kombinasyondaki diğer ameliyatlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Üst göz kapağı ameliyat fiyatları ile ilgili bilgi almak için öncelikle muayene olmanız ve ameliyat planı ve detayların netleşmesi gerekmektedir. Göz kapağı ameliyatı ortalama fiyatları hakkında bilgi almak için iletişim numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Göz kapağı ameliyatları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizin BLOG bölümüne tıklayarak Doç.Dr.Ozan Bitik tarafından oluşturulan ve Göz Çevresi / Yüz estetiği alanında internetteki en kapsamlı Türkçe kaynaklardan birisi olan www.yeniyuzyenihayat.com ‘a erişebilirsiniz.